“NBA Logosundaki Adam” Jerry West Vefat Etti

Dünyanın en büyük basketbol organizasyonu NBA’in logosunda yer alan beyaz basketbolcu figürü oldukça meşhurdur. O silüet, 1960’lı yıllarda NBA’de forma giyen efsanevi oyuncu Jerry West’e aittir. West, 86 yaşında kalp sorunları nedeniyle hayata gözlerini yumdu. 

NBA Komisyoneri Adam Silver, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Jerry West bir basketbol dâhisiydi ve 60 yıldan uzun bir süre için ligimizi tanımlayan figürdü.” ifadesini kullandı. 1960 NBA Draft’inde Los Angeles Lakers tarafından ikinci sırada seçilerek profesyonel kariyerine adım atan “Mr.Logo”, bu takımda 14 yıl boyunca forma giymişti. 

14 Kez All-Star, 9 kez şampiyon

932 maçta 27 sayı, 5,8 ribaund ve 6,7 asist ortalamaları tutturan West, kariyerinde 14 kez All-Star mücadelesi için seçildi.  1972 yılında ise oyuncu olarak tek şampiyonluğunu yaşayan West, idarecilik yaptığı takımlarda ise tam 8 şampiyonluk görmüştü. 

NBA tarihinin en başarılı yöneticilerinden biri olan West, hem oyuncu hem de yönetici olarak Hall of Fame’e girmeyi de başarmıştı. NBA logosu için de efsanevi oyuncunun silüeti seçilmiş ve o günden sonra West, “Mr.Logo” olarak anılmaya başlamıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir