Steinmeier’le ortak toplantıda Erdoğan’dan ‘döner’ esprisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlediği ortak basın toplantısında, Steinmeier’in gelirken yanında getirdiği ve ziyaretinin ilk günü Tarabya’daki Almanya Büyükelçiliği Rezidansı’nda düzenlenen etkinlikte keserek servis ettiği 60 kiloluk döner de gündem oldu. Almanya’dan bir gazeteci, iki lidere, Türkiye ve Almanya kamuoyunda devam eden ‘döner’ eleştirisi ve tartışmaları hakkındaki fikirlerini sordu.

ERDOĞAN: HERHALDE DÖNER İSTANBUL’DA BİTİRİLDİ

60 yılı aşkın süre önce iki ülke arasında imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye’den Almanya’ya giden ‘misafir işçiler’ de dahil olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkilere işaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Türkiye’ye Berlinli döner ustası Arif Keleş ve dönerle birlikte gelmesinin bu çeşitliliğe işaret ettiğini belirtti.

‘Şu anda her iki ülkede de bir döner tartışması olduğuna’ atıfla sorulan soruya yanıt veren Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, “Aslında ilişkilerin yüzeysel olduğunu düşünmüyorum. Aslında bu ziyaretle ilgili tartışmaların yüzeysel olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Erdoğan ise “Herhalde döner İstanbul’da bitirildi” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Türkiye-Almanya diplomatik ilişkilerinin 100’üncü yılı dolayısıyla Türkiye’ye 3 günlük resmi bir ziyaret yapan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, 22 Nisan’da Tarabya’daki Almanya Büyükelçiliği Rezidansı’nda düzenlenen etkinliğe katılmıştı. Steinmeier, başkent Berlin’deki bir döner firması tarafından hazırlanan 60 kilogram ağırlığındaki özel döneri, Berlinli döner ustası Arif Keleş ile keserek konuklara ikram etmişti. Steinmeier’in ‘döner diplomasisi’ ise sosyal medyada çok konuşulmuştu.

Almanya’daki Türkiyelilerin ‘misafir işçi’ olarak ülkeye gittiği 60 yılı aşkın süredir Almanya’ya yaptığı katkılara dikkat çeken bazı sosyal medya kullanıcıları, bu jestin ‘kimin aklına geldiğini’ sorgulamış, Türkiyelilerin başarısının ‘dönere indirgendiği’ yorumunu yapmıştı. Öte yandan, döner kesilen Tarabya’daki etkinliğe, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir