Türk Lirası’nda Kazancın Yeni Adresi Belli Oldu! Dolardan Haber Yok!

Piyasalarda dalgalanmalar devam ederken yatırımcılar yeni kazanç fırsatları arıyor. Döviz ve altın fiyatlarının durgun seyri, yatırımcıları TL enstrümanlarına yöneltti. Özellikle tahvil fonları son dönemde yüksek getirileriyle dikkat çekiyor.

Piyasalarda hafta ortası işlemleri başlarken, pazartesi günü yüzde 53’e kadar yükselen gecelik faizler bugün yüzde 52,24 seviyesinde. TCMB, gecelik faizlerin yüzde 50 olan politika faiz oranının üzerinde kalmasına önem veriyor. Bu durum, TL’ye daha fazla destek sağlıyor. Geçen hafta zorunlu karşılık oranlarının artırılması yönünde karar alındı.

TL’DEKİ GETİRİLER

Döviz kurları ve altındaki yatay seyir, yatırımcıları TL enstrümanlarına yönlendirdi. TL mevduat faizleri yıllık yüzde 52 civarında getiri sunuyor. Bu, aylık bazda brüt yüzde 4,35 kazanca denk geliyor. Para piyasası fonları son bir ayda yüzde 4,35- yüzde 4,00 aralığında getiri sağladı.

TAHVİL FONLARINDA YÜKSEK GETİRİLER

Tahvil fonlarında dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. Tahvil faizlerindeki düşüşler, daha önce yüksek oranlardan tahvil alan yatırımcılara yüksek getiri sağlıyor. Türkiye’de 2 yıllık gösterge tahvil faizi, Mayıs başında yüzde 45,30’a yükselmişti. Yabancıların tahvillere yoğun ilgisiyle birlikte bugün yüzde 41,45’e geriledi. Bu düşüş, tahvil fonlarının daha fazla kazanç sağlamasına yol açtı.

AYLIK GETİRİ YÜZDE 6’YA ULAŞTI

“Borçlanma Araçları Fonu” olarak bilinen tahvil fonlarında son bir aylık getiri yüzde 6’ya çıktı. İlk 5’te yer alan diğer fonların son bir aylık getirisi yüzde 4,60- yüzde 5,30 aralığında gerçekleşti. TCMB verilerine göre, 17 Mayıs haftası ve öncesindeki 4 haftada yabancı yatırımcılar Türk tahvillerine 5,65 milyar dolarlık giriş yaptı. Bu giriş ve TÜFE’deki baz etkisi, tahvil faizlerinde düşüşü beraberinde getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir